Az oldschool a trendivel, ha találkozik

BME és Ybl hallgatók a Lechnerben

VR szemüveg találkozott a hetvenéves tervrajzokkal a Lechnerben: az új a régivel. A találkozás apropója az volt, hogy a Lechner Kiválósági Program (LKP) keretében egyetemi hallgatók számára tartottak bemutatót a program fiatal oktatói április 25-én. Kern Anita és Horkai András kiválóságok lechneres szakértő kollégák segítségével kalauzolták diákjaikat az egykori lágymányosi dohánygyár épületében és a technológia világában.

A BME Építészmérnöki Kar és a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatóinak csoportja április 25-én a Lechner Tudásközpontba látogatott. Bejárták a hatalmas, zegzugos tervtárat, majd megnézték és kipróbálták a Lechner 3D módszertani osztályán használatos eszközök közül a drónt és a virtuális valóság szemüveget. A hallgatók a Lechner Kiválósági Program két fiatal tanárának meghívására érkeztek, mint a jövő követei, akik a múlt értékeit megtartva készségszinten használják majd napi munkájukban a legmodernebb tech-vívmányokat.

A Lechner Kiválósági Programja 2017. február 1-jén indult 11 kiválasztott részvételével. A négy féléves program elején az építészet vagy az urbanisztika különböző szakterületeihez köthető diplomás fiatalok hét hónapnyi tanulásba kezdtek, hogy a Lechnerben folyó munkát az egyes szakmai területek mentorainak segítségével alaposan elsajátítsák. Közülük hatan - köztük Kern Anita és Horkai András a Lechner-látogatás házigazdái-, a program második fázisában különböző felsőoktatási intézményekben adják tovább megszerzett tudásukat. Az egyetemi oktatásban hazánkban még viszonylag ritka, hogy munkahelyi gyakorlatban használt új, még szinte folyékony tudást kapnak a hallgatók. Ez a likviditásának köszönhetően mozgékony tananyag azonnal használható a szakmában, éppen ezért a munkaerőpiacon kelendővé teszi ismerőjét.

Anita és András, akik a tavalyi év elején kezdődött Lechner Kiválósági Program második szakaszában a Lechner Tudásközpont tevékenységéről, az itt használt modern eszközökről és informatikai rendszerekről tartottak kurzusokat a BME-n és az Ybl-ön, rövid bevezető után épületsétára hívták a diákokat. A négy emeletet átölelő túrán Hámory Zsófia a Lechner Dokumentációs Központjának vezetője és Végh Árpád információkutató vezette a csapatot. Ismertették a gyűjtemény felépítését, hetven éves gyűjtőkörét, bemutatva a régi állami tervezővállalatok tervhagyatékát. A hallgatók között akadt, aki a bejárás ideje alatt felfedezte édesanyja első munkahelyének tervdokumentációját, vagy idősebb testvére munkahelyének építészeti dokumentumait.

A volt lágymányosi dohánygyár egykori raktárépületének vastag falai között ezután a modern technológia követelt magának figyelmet. Weszelovits Gergő távérzékelési szakértő megmutatta a VR szemüveg alkalmazási lehetőségeit az építészeti munkában, a 3D modellezésben is használatos virtuális valóság eszközt a diákok ki is próbálhatták. A látogatás végén Gergő egy kamerával felszerelt drónnal azt is szemléltette, hogyan képes egy ilyen, külső panellel irányított eszközzel a levegőben készített felvétel bemutatni a fentről látható világot, és hogyan válik háromdimenziós kép és térmodell a drón által készített felvételekből.

Juhász Réka